Togo milli takımının Bahreyn ile yaptığı maçta sahte oyuncuların oynaması sonrasında koparılan yangını herkes görüyordur, ilk duyduğumda herkesin aksine garipsemedim. Aynı filmi geçen yıl izlemiştim. Hem de Edirne sınırlarının içinde, ikamet adresimde; Kocaeli’nde…

Tabii olaylar biraz farklı olsa da, benzer yönleri çoktu. Misal şimdi Togo olayının sorumlusu olarak mafya ihtimalinin üzerinde duruluyor. Kocaelispor’u da o hale düşüren, mafya bozuntusu külhanbeyleriydi. Neyse, bayramlık ağzımızı açmanın lüzumu yok; sadede gelelim.

Kocaelispor Bank Asya Ligi’ne görkemli bir şekilde düşünce kollar sıvanmış ve kalburüstü bile diyemeyeceğimiz, ortalama üstü bir kadro kurulmuştu. Kimler kimler yoktu ki o kadroda?

Ahmet Dursun, Ahmet Şahin, Ali Bayraktar, Ali Çamdalı, Anıl Taşdemir, Aydın Yıldırım, Bülent Uzun, Emrehan Ceylan, Emrah Kol, Ercan Ağaçe, Ersin Veli, Evren Turan, İsmail Konuk, Muhammed Ali Kurtuluş, Murat Akyüz, Maxwell Oriyami, Sertan Eser, Tevfik Altındağ, Uğur Yasan, Cem Sinan Vergül, Serdar Topraktepe…

Bu saydıklarım Kocaelispor’un as takımıydı.

Ancak maçlara gidenler as takımı bırakın sahada, kulübede; tribünde bile göremedi. Sadece Serdar ve Cem Sinan ilk 11’deydi… Geri kalanları oynatılamadı.

Neden?

Lisans ödenemedi.

Bir kentin as takımını çekip çeviriyorsunuz, adınızın başına “ilk sezonunda şampiyon olan” sıfatını koyup başkanlık koltuğuna kuruluyorsunuz. Lisans alamıyorsunuz lisans!

Ne oldu peki? Bu oyuncuların bir kısmı sezon sonuna kadar tek başına antrenman yaptı, bir kısmı bırakıp gitti. Gidenlere bir şey diyemeyiz, haklarıdır. Onları kandırıp şehre getirip geleceklerine darbe vurma niyetli kötü adamdan kaçtılar, şehirden değil.

Şimdi diyeceksiniz, “Kimler oynadı o zaman arkadaşım?”

İzmitli çocuklar oynadı. Çocuklar. 17 – 18 yaşlarında çocuklar. Ligin yaş ortalamasının kat kat altında olan çocuklar. Onur var 19 yaşında, alınan son galibiyette maçın tek golünü attı.

Ne zaman?

13 Aralık 2009.

O tarihten beri galibiyet göremedi yeşil siyah. Siyah hüzün kısacası.

Şimdi başka birileri de, sevinsin övünsün. Amaçlarına ulaştılar. Sırf siyasi oyunlarla, şehirle özdeşleşen belediye başkanının anılarını silme adına büyük bir adım attılar…

KS plakalı makam araçlarını da lütfen, lütfen değiştirsinler. Her gördüğümde bu halkla nasıl alay edildiğini bir kez daha anlıyorum; bana bunu yaşatmaya hakları yok. Araçtan insinler demiyorum…

İsmi kirletmesinler.

Anadolu’dan Futbol | 19 Eylül 2010