* Ali Sami Yen Stadyumu’nda güneşli bir pazar günü İBB – Bursa maçını izlemeye çalıştım.

* Öncelikle, stadın kuyruğundan bahsedeyim: Bilenler bilir, yeni açık kapısında bir zerzevat vardır, polis kontrolünün kontrollü bir şekilde gerçekleşmesi yani tek sıra geçişin sağlanması için kapıcık. İşte, anlamadığım olay şu ki; eşeği soksan tek tek girmesi gerektiğini anlayabilir, sen tutup on kişi birden giriyorsun, sonra polisle kavga ediyorsun, sonra bir de “Bize her deplasmanda aynı muameleyi gösteriyorlar” diye yakınıyorsun. Pes.

* Bitmedi. Maçın başlamasına beş dakika ya var ya yokken yeni açıktaki taraftar müsveddeleri önce aralarından geçip yukarı gitmeye çalışan emniyet mensuplarını tartaklamaya başladı. Sonra itiş kakış – ciddi bir kavga – ve tüm tribün “Emniyet dışarı” tezahüratı… Ne güzel…

* Maç boyunca zaman zaman onar dakikaya yayılan piç’li, edep organlı tezahüratlar nedeniyle merak ediyorum TFF bir yaptırımda bulunacak mı? Hani her maç öncesi mikrofonlar bağırtılıyor ya: “Süreklilik arz etmesi halinde…” Eee, etti. Ne yapacaksınız?

* Maça gelecek olursak; Bursaspor’da Volkan Şen etkisizdi, bol bol da küfür yedi. İki net gol pozisyonuna girdi, birini kaleci kurtardı, diğeri yan ağda kaldı.

* İBB’nin kalecisi Hasagiç, adı sık sık şike söylentilerine karışsa da kalesinde güven veren bir oyun stili olduğu için vazgeçilmezler arasında. Bugün de birkaç kritik pozisyonda zemine sağlam basarak zaman zaman oyundan düşen defansını toparladı.

* Herve Tum İBB’nin her şeyi.

* Bir de, belirtmek lazım ki; ilk defa taraftarın bu kadar rahat yönettiği bir hakem gördüm sahada. Bursalı oyuncuların narin vücutcukları yere değmeden faul düdüğü çalan hakem, yumruk yiyen İBB’liler için pek kılını kıpırdatmadı… Ofsayt/ faul kararları tutarsızdı.

* İki takımın da defansı çok iyi oynadı. Özellikle Belediye defansının düşe kalka yer tutuşu ve top geçirmemesi mükemmeldi. Bursaspor ise kanatlardan hücum denediği ve bu taktikte inat ettiği için puan kaybetti. İBB ise ileride oyun kuramadığı için…

* Maça dair söylenecek ekstrem bir şeyler yok; gittik, uyukladık, geldik. Zaman zaman oyunda tansiyon arttı, ne zaman oyun hızlanacak olsa Bursaspor birkaç İBB’li oyuncuyu biçip oyunu başarıyla yavaşlattı. Sanırım amaçları bir puandı, başardılar ve evlerine döndüler.

* Güle güle Bursaspor.

Anadolu’dan Futbol | 3 Ekim 2010