Shall We | Günün Önerisi: Bütün Kuralları Yık!

Kemerlerinizi bağladınız mı? Yolculuk başlıyor baylar bayanlar. Bugün size ülkemizin en kaliteli polisiyecilerinden biri olan Alper Kaya‘nın en son ve en iyi eserini tanıtacağım. Radyonuzu açın ve sevdiğiniz DJ’in gevezeliklerinin başlamasını bekleyin. Çünkü bu kitap tam da onlarla alakalı.

Alper Kaya, gitmiş severek dinlediğiniz İzmirli DJ’i kiralık katil yapıvermiş ve müthiş hayal dünyasını siz okuyun diye şu güzel kitaba sığdırıvermiş. Bütün Kuralları Yık! (O ünlem işareti de kitabın isminde geçiyor. İnanmıyorsanız kapağına bakın.)

Evet, ben kitapta kapak takıntısı olan tiplerdenim. Her kitap konusuyla içine çekmez sizi ama bazı kitaplar vardır ki adıyla, kapak tasarımıyla henüz siz satırlara başlamadan size hayaller kurdurur. Kitabın kapağı oldukça ilgimi çekmişti, yazarı da kaliteli bir isim olunca okumamak ahmaklık olur dedim de tez elden okudum. Alper Kaya daha önce Komiser Tahsin hikayeleri ile gönlümüzde taht kurmuştu. Şimdi ise hikayeyi ters taraftan, bir kiralık katilin gözünden anlatıyor. Kurallarından asla taviz vermeyen bir kiralık katil ve radyo DJ’i kahramanımız ama öykü, o kurallarını yıkmaya başladığında ilerliyor. Bütün kurallarını yıktığında ise sonlanıyor. İsmiyle müsemma bir kitap kendisi. Tamam, spoiler filtresini çekiyorum. Daha üstü kapalı anlatayım artık size kitabı.

Bu kitapta Alper Kaya kendi kurallarını da yıkmış. Daha önce giriş gelişme sonuç olay örgüsüyle bize olayı anlatan yazar, bu sefer şahane bir şekilde hikayenin tam göbeğine bırakıyor ya okuru… Bu iş en çok da siz heyecan sever okurlara yarıyor. Daha ilk satırda başlıyor atraksiyonlar. Ya edebi değil mi eser, elbette edebi, elbette var giriş gelişme sonuç. Dedim ya, Alper kaliteli bir yazar. Okudukça anlıyorsunuz ki ilk satırlardaki hararet henüz her şeyin başladığı dakikalar. Bakın şimdiden uyarıyorum, o sevdiğiniz DJ’ler hala sevdiğinin halleriyle kalsın. Zira bu kitap tamamen kurmaca, gerçekle alakası yok.

Şuraya kitaptan küçük bir alıntı bırakayım da yüreğinizde kurtlar türesin siz kitabı okuyana kadar 🙂

“Yahu bu adamın katil olmadığını sen biliyorsun, ben biliyorum, bir de o biliyor. Başka kimsenin bilmesine gerek var mı?”

Kitabın boyutu cep boydan az daha büyük. Anlayacağınız boyutu bile bir harika. Tasarımı güzel, öyküsü efsane, boyutu bile bir hoş. Okunmaz mı şimdi bu kitap? Okunur be, ne de güzel okunur. Radyoyu açıp satırlara dalmadan bana haber edin e mi? İyi okumalar.

shallwe.com.tr | “Marslı Baykuş Öneriyor: Bütün Kuralları Yık!”