Neden Tweet’leyelim?

#1 – Twitter’ın gittikçe büyüyen kullanıcı sayısıyla Facebook’u zorlayarak dünyanın bir numaralı sosyal platformu olma durumuna yakından şahit olmak için. ( Artıyor takipçiler, durduramıyoruz efendim! )

#2 – O adres senin, bu adres benim gezmektense, haber sitelerinin resmî Twitter hesaplarını takibe alarak tek bir sayfa yenilemeyle hepsine ulaşmak için. ( Bir F5 her derde deva! )

#3 – Yapılan bilgi paylaşımının bir parçası olmak için. ( Ne, eski arkadaşınızın evlilik dışı çocuğu mu olmuş? Siz zaten lisede tahmin ederdiniz böyle bir şeyi. )

#4 – Twitter ulusal basından daha dürüst bir haber kaynağı olduğu için. ( Öyle ki, basının sık sık Twitter’dan rol çaldığı vakidir. )

#5 – Sadece o an ne yaptığını amaçsızca duyurmak için. ( Evet, bazen çok mutlu edici bir hadise oluyor bu amaçsızlık. )

#6 – Hiç duymadığınız bir şarkıyı duyabilmek veya hiç izlemediğiniz bir filme rastlamak için. ( Fizy’den linkler akar akar; bakarım… )

#7 – Basit altyapısıyla en eski model telefonun WAP bağlantısıyla bile girilebildiği için. ( Netekim, her zaman Twit’lemek şart azizim. )

#8 – Sadeliği için.

#9 – Retweet* yapılmak için. ( Belki 3000’li yılların Sokrates’i siz olacaksınız, kim bilir? )

#10 – Sevdiğiniz ünlülerin pek çoğunu “elinizin altı”nda tutmak için. ( Emin olun, o kadar da sevmediğinizi fark edeceksiniz. )

#11 – Canlı bir ikinci el pazarı olduğu için. ( Usta, şuradan bi konser bileti uzatsana! )

#12 – Hapisten kurtulmak için. ( Ayrıntılar birazdan** )

#13 – NASA’nın komik astronotları için. ( Adamlar uyduyu sömürüyor Twit girebilmek için. )

– – –

* Kim Kimdir?

Retweet: Birisinin Twit’ini aynen kendi hesabınızda yayınlarsınız.

Reply: Bir kişiye bir konuda ‘cevap’ yazarsınız, genelde ‘reply’ler sizi takibe alanların anasayfalarında görüntülenmez.

Direct Message: Hem takip ettiğiniz, hem de sizi takip eden insanlarla mesajlaşabiliyorsunuz.

Favorite: Kendi “favori” listenize başka Twit’leri koyup unutmamanız gereken konuları elinizin altında tutabilirsiniz.

Who to Follow: Facebook’taki “bunları tanıyabilirsiniz” listesinin lüzumsuzca Twitter’a uyarlanmış hali.

Trending Worldwide: En çok yazılan Twit ögelerini listeleyen aparat. Ezel ve bilimum Türk dizilerini, yayınlandığı günlerde orada görmek mümkün.

** Zafere Kaçış

Efenim develer tellal, pireler berber iken bir işadamı Mısır’a gider. Amaç ticarettir, lakin bir anlaşmazlık nedeniyle gümrükten geçemez ve tutuklanır, kodese konulur.

Eh, adam işadamı; çıkarır Blackberry’sini ve sadece “@ jail” (Hapisteyim) yazar Twitter hesabına…

Sonrasında bir gürültü kopar ve beş dakika içinde adam hapisten çıkar… Twitter hesabında takipleştiği “büyük” dostları ellerini uzatmış ve adamı çekip çıkarmıştır. Eee, ne derler; “Bana dostunu söyle, Retweet yapayım.” Yok yok, böyle değildi sanırım…

– – –

Sözün özü; Twit’lememek için bir sebebiniz yok. Ne duruyorsunuz, haydi!

Bilişim Dergi | Ekim 2010