Milenyum sonrası değişen tek şey, takvimlerin binler basamağı olmadı. Jargonlar, kültürler, deyişler… Hemen hemen her şey, plaza tabiriyle, globalleşen dünyaya ayak uydurmaya başladı. Bu deyişlerden birisi de “Lig uzun bir maraton” lafıydı. Kah şampiyonluğa koşan bir takımın, oyuncularını dizginlemek isteyen teknik direktöründen; kah küme düşme adayı bir takımın kaptanından duyduk bu lafı. Maratonun kısası olur mu, diyemedik başta. İçi boş sosyal medya aforizmaları gibi büyüleyici bir etkisi vardı, hakkını verelim.

Hani Yılmaz Güney diyor ya, “Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.” diye; Bölgesel Amatör Lig de biraz o hesap… Bundan altı yıl önce, Türk futboluna böyle bir garabeti musallat ettiler; yaklaşık beş yıldır da kaldırılacağı söylentisini insanların diline pelesenk ettiler.

2016-2017 sezonunun ilk devresi bazı gruplarda bu hafta sonra ererken, BAL maratonunda geçtiğimiz sezon ilk devreyi lider kapatan takımların sezon sonlarındaki hal-i ahvallerine bir göz atalım mı bu hafta?

PUANLAR ARTIYOR, LİDERLİK SABİT KALIYOR

Birinci grupta 12 Bingölspor ilk devrede topladığı 24 puanın üstüne ikinci devre 25 puan koyarak sezonu iki devrede de lider tamamladı ve 3. Lig’e yükseldi. 2. grupta ise Elaziz Belediyespor 28 puanlık ilk devre performansını ikinci devrede 30 puana yükseltirken, Erbaaspor da aynı performansla 4. Grup’ta iki devrenin de liderliğine adını yazdırmıştı.

5. grupta 25’er puanlık performansıyla iki devrenin lideri olan Sarayönü Belediyespor, 29’luk ilk devre performansını 30 puanlık ikinci devre performansıyla pekiştiren 6. grup şampiyonu Türk Metal Kırıkkalespor, 7. grupta 34 puanlık ilk devredeki liderlik performansını 23 puanlık düşmeye rağmen liderlikle taçlandıran Afjet Afyonspor şampiyonluğu iki devrede de kimseye bırakmamışlardı.

PROFESYONEL LİGLERİ ÖZLEYENLER

BAL’da oynadığı iki sezonda da şampiyon olan Halide Edip Adıvar SK, sezonun ilk devresinde 28 ikinci devresinde ise 31 puan toplayarak tekrar profesyonel liglere dönüş yaparken; uzun bir aradan sonra profesyonel liglere dönen Kütahyaspor ilk devrede 31, ikinci devrede ise 29 puan toplayarak bu şampiyonluğa erişmişti. Keza çok değil bundan altı yıl öncesine dek Süper Lig’de yer alan efsane Kocaelispor da BAL 12. grupta ilk devrede 30, ikinci devrede 27 puan toplayarak iki devrenin de lideri olarak profesyonel liglere dönüş yaptı…

ŞAMPİYONLUĞA KOŞARKEN…

Üç grupta ise, ilginç bir tablo vardı. BAL’daki ilk sezonunda ilk devreyi lider tamamlayan 3. grup temsilcisi Zağnosspor, ikinci devrede gerileyerek liderin iki puan gerisinde ligi üçüncü sırada bitirdi. İl kontenjanı nedeniyle play out (baraj maçı) oynamak zorunda kalan Akçaabat temsilcisi, Faroz Yalı Spor’a yenilerek ilk sezonunda tekrar Süper Amatör’e düştü…

BAL 10. grupta ise 26 puanla zirveye averajla kurulan Didim Belediyespor sezon sonunda şampiyonluğu ilk devredeki puandaşı Muğlaspor’a kaptırırken az daha Zağnosspor’un kaderine de ortak olacaktı! Liderin 10 puan gerisinde kalarak ligi 3. sırada bitiren Didim temsilcisi, play out maçını kazanarak kümede kaldıysa da; bu yaşadığı ciddi anlamda gerilemeyi psikolojik manada atlatabilmişe benzemiyor.

BAL 11. grupta ise Alemdağspor ilk devrede 26 puanla ikinci Sultangazispor’un iki puan önünde zirvedeydi ilk devre bittiğinde. İkinci devre ise roller değişti ve şampiyon Sultangazi, ikinci sıradaki Alemdağ’a altı puan fark attı…

BİR İHTİMAL DAHA VAR

Hal böyleyken, akıllarda iki soru beliriyor. Hayır, Cem Yılmaz’ın Organize İşler’deki meşhur repliği değil… Birincisi, ligin sistemi “hack”lenmeye müsait mi? İkincisi, takımlar bu kadar maharetli olabilir mi? Aslında iki soru da birbirinin ayağına takılan iki sakar ev arkadaşı gibiler dikkatli bakıldığında. Ligin sistemi paraya ve fiziksel güce odaklanmış durumda. Tuttuğunu koparabilen takımlar il kontenjanını dahi zikretmeden şampiyonluğa koşabiliyor, ki böyle yapsınlar diye kaldırıldı play off uygulaması.

Play off uygulamalı BAL sezonunu da, bir sonraki yazıda detaylı ele alalım bu vesileyle…

 Evrensel Gazetesi | 18 Aralık 2016