Fakültemizin Genç Yazarından 3 Kitap Birden

Yeni polisiye edebiyatında en genç yazar olarak eserler veren İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencilerinden Alper Kaya’nın, 2020 yılında Arsine Yayıncılık etiketiyle yayımlanan üç kitabı okuyucuyla buluştu.

Genç yazarın ilk romanı olan, gerilim ve polisiye türündeki “08.00” Aşkın Güngör’ün önsözü ve gözden geçirilmiş yeni baskısı ile raflarda yerini aldı. Roman, İstanbul’da bir barda rastgele karşılaşmış 6 kişinin tanışma hikayesini anlatmakta.

Kaya’nın “Aslında Yaşanmadı” adlı romanı da Mehmet Mollaosmanoğlu, Murat S. Dural, Umut Çalışkan ve Alper Kaya’nın gerçek hayatta işlenmiş ve çözümsüz kalmış suçlardan hareketle yazdığı öyküleri içermekte. Derleme olarak karşımıza çıkan roman bu alanda Türkiye’de benzerine rastlanmamış bir örnek olan eserde fantastik ve korku unsurları da yer alıyor.

Kaya, dokuzuncu ve son romanı olan “Kabakulak Yazı”nı, nostalji severlere sundu. 90’lı yılların başında işlenen cinayetin, kasabadan hiç çıkmamış bir çocuğun gözünden anlatıldığı romanın arka planında demiryolu işçilerinin grevi olmak üzere döneme atfedilebilecek pek çok sosyokültürel yaklaşım var.

İlkokuldan Başlayan Yazarlık Yolculuğu

İlkokul zamanlarında anne ve babasının teşvikiyle yazmaya başladığını söyleyen Kaya, “ Ailem öğretmen olduğu için okula başlamadan okuma yazma öğrendim. Okula erken adım atmıştım ve  derslerdeki etkinlikler bazen basit ve sıkıcı geliyordu. Tek çocuk olduğum için de yalnızdım. Kendi kendime hikayeler yazarak vakit geçirmeye başladım.” dedi.

Yeni Yazarlar Desteklenmeli

Türkiye’de özellikle yeni yazarlara karşı çok ciddi önyargılar olduğunu belirten Kaya, ilk kitabını yayınlayana kadar pek çok prosedürü aşmak zorunda kaldığını söyledi. Kaya, “ Bu kadar uğraştan sonra haliyle o an kitabın sevincine varmak çok mümkün olamayabiliyor. Hep aklımda “İkincisini bastırabilecek miyim?” soruları döndüğü için mutluluktan ziyade hedeflerime ulaşma başarısını yakalamış oluyorum.” sözlerini aktardı.

“Hikaye Beni Seçiyor”

Gerilim alanında da eser verdiğini söyleyen Kaya, “ ‘Uykusuzlar İçin Hayatta Kalma Rehberi’ adında global çapta bir uyku salgınını konu alan kitabım var. Şu ana kadar 10 adet kolektif kitapta yer aldım. Bunlarda korku hikayeleri yazdığım da oldu. Aslında hikaye beni seçiyor. Şu an önümde sadece polisiye eserler olacağı görünüyor fakat ileride korku ya da gerilim kitaplarıyla da karşınıza çıkabilirim.” dedi.

Kaya, yayınevinde bekleyen bir romanın olduğunu ve aynı zamanda yeni başlayacağı bir kitabı olduğunun da müjdesini verirken derleme kitaplara da devam edeceğini belirtti.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetesi – İLETİM | 10 Şubat 2020