Beykoz 1908 AŞ

– Dünden Bugüne

İstanbul’un 100 yılı deviren kulüplerinden, “Yargıç”lı Beykozspor, ligler kurulduğunda aralıksız 7 sene Süper Lig mücadelesini sürdürüp, düştüğü 1. Lig’deki beş senelik performansı akabinde geçici olarak 2. Lig’e konuşlanıp bir sene sonra tekrar yükselmiş ancak Süper Lig’e çıkamamış ve 1. Lig’e yedi sezon aşina olduktan sonra gene bir senelik 2. Lig macerası yaşamıştır…

Bu iniş-çıkışlar iki kez daha olmuş; 4 sezonluk 1. Lig, 2 sezonluk 2. Lig ve 5 sezonluk 1. Lig serüveni en sonunda 10 yıllığına 2. Lig olarak sonlanır. 1. Lig bir daha hiç görünmez Beykoz’un gözüne, takvimler 2001’i gösterirken başka bir sayfa açılır artık; 3. Lig perdesi…

7 sene geçirdiği 3. Lig’de tam her şeyin geçtiği hissinin yaratıldığı bir ortam eşliğinde 2008’de tekrar 2. Lig’e yükselir Beykoz 1908. Eh, azımsanacak bir başarı da değildir esasen; Beylerbeyi ve Körfez Belediyespor’un tam beş puan, yedi averaj farkıyla gayet üstün bir şekilde şampiyon olmuştur.

100. yılında Türkiye Kupası’nda 2. turda elenen Beykoz ligde lider kapatır sezonu, en yakın rakibi Mersin’in 2 puan önünde… Ancak çizilen güzel portreler 2. Lig yükselme kategorisinde pembe bir toz gibi darmadağın olur: Sadece beş maç kazanabilen Beykoz, tekrar döner 2. Lig’e…

Sorunlara değinmemek Beykoz’a ayıp olur; 2009 yılında tam 16 futbolcu, alacakları nedeniyle federasyona başvurmuş ve haklı bulunarak sözleşmeleri fesh edilmesi akabinde kulübü terk etmişlerdir. 2010 şubatında alınan 18 oyuncu, gönderilen 11 oyuncu istatistiği ile girilen klasman maçları tam anlamıyla başarısızlık ile sonuçlanır: TFF 2. Lig 1. Grup’ta sonuncu olan Beykoz, klasman maçlarında da sondan ikinci olunca 2010 – 2011 sezonu itibariyle 3. Lig’e düşer…

Bu süreçte eleştirilecek şeyler yok mu? Var tabii ki. O eski şaaşalı günlerden, 100. yılda tadılan şampiyonluktan bugünlere nasıl gelindi?

Öncelikle Beykozspor 1908 maddi olarak sahipsizlikten bu durumda. Ve istikrarsızlık… Teknik direktör değişimleri, takımın sil baştan kurulması, oyuncuların adapte olmaması sorunların ana başlıkları olarak özetlenebilir. Beykozspor, İstanbul’un sessiz “yüz”lerinden sadece birisi; ama en sessizi olmak zorunda mı?

– Bugünden Yarına

Beykozspor; TFF 3. Lig 2. Grup’ta başladığı mücadelesinde ilk dört maçta gol bulamayıp, yediği 11 gol ile tabir-i caizse dibe vurdu. Beşinci maçta 1-0 geri düştüğü Isparta karşısında skoru eşitlemesine karşın, sonradan oyuna giren Refik Kızılkaya’nın golüne engel olamayıp 2-1 mağlup düşüyordu.

Ve bir sonraki maçta ilk galibiyeti “Boğaz’ın Yargıçları”na tattırıyordu Beykozspor; 2-1 ile Ankara temsilcisi Keçiörengücü’nü eli boş gönderiyordu Beykoz’dan. Ama az önceki tespitimiz doğrultusunda, istikrarsızlık tekrar baş gösteriyordu ve sonraki iki maçta da mağlubiyet alıyordu Beykoz…

Bundan sonraki dört maçlık periyodunda bahsedince istikrarsızlık nedir anlayacaksınız: Galibiyet – Beraberlik – Mağlubiyet – Hükmen Galibiyet.

Sivas temsilcisinden alınan 5-0’lık ağır mağlubiyet etkisini erken gösteriyordur ve 2-1’lik Trabzon Yalıspor galibiyeti biraz olsun rahat nefes aldırıyordur… Batman Petrolspor’dan deplasmanda alınan 3-0’lık yenilginin acısı ise son dakikalarda kaybedilen 3 puanla sarılır; 2-1 öne geçilen Kırıkkale maçı 2-2 biter…

Yarınlar karanlık sayılmaz. Bu süreç iyi irdelendiğinde; deplasmanda oynanan oyunun kötü olduğu anlaşılıyor. Gol bulamayan bir Beykoz ile karşı karşıyayız. Evinde ise çok mu iyi oynuyor? Hayır, ama bir şekilde kazanmayı -veya galibiyete oynamayı- başarıyor.

Puan tablosu vahim değil, yapılamayacak şey yok; yeter ki insanlar inansın, Beykoz bütünleşsin ve sahaya sağlam basılsın. Bugünlerde düşünülecek şey puan tablosu, lig sıralaması değil o eski günlerdir, birinci ligin boğası olunan dönemdir.

İstanbul ekipleriyle maçları “derbi” sayılan dönemdir kısacası.

Beykoz, dar bir dönemeçte. Ya derbilerine kavuşacak ya da tamamen kopacak… Bu sınav; sahadaki 11, kenardaki 7 oyuncu kadar Beykozlunun da sınavıdır. Ve bu sınav asla ‘sadece doksan dakika’ olarak özetlenemez!

Ve 90. Dakika: 9-0

Maaşların belediye başkanı Yücel Çelikbilek tarafından ödeneceği garantisiyle gittikleri Bursa Oyak-Reno deplasmanında 9-0 yenildiler. Taraftarlar öfkeli, taraftarlar isyanda… Söylemler ise bir başka: “Zeki Aksu 9 doğurtuyor.”

HD Gazete | Ocak 2011