Korku filmleri olur ya, bir ana korku karakteri vardır. Döner döner gelir bulur kahramanları ve öldürür. Çoğu filmde kimse sağ kalmaz. Ankaraspor’un kaleci laneti de böyle bir olay. İnceleyelim mi?

Dragoslav Jevriç: Çok yetenekli ve gözde bir kaleciyken önce formasını Hakan Arıkan’a kaptırdı, ardından ülkesi Sırbistan Karadağ bölündü ve Jevric milli takımda bir talihsizlik yaşayarak takımı bıraktı. Sonra? Düştü.

Faruk Gürsoy: Nam-ı diğer Richard Kingson, yıllardır Türkiye’de oynuyordu. Türk yapılmış ve Faruk Gürsoy adı verilmişti. Ankara’da oynarken Ganalı oyuncuyu askere çağırdılar. Apar topar kaçtı.

Hakan Arıkan: Formayı Jevric’ten devralan Hakan’ın kaderi çok da farklı değildi. Milli takıma seçildiği hafta parmağı kırıldı. Beşiktaş’a gitti, Liverpool’dan sekiz yedi. Hakkında kör olduğundan yeteneksizliğine kadar tonlarca iddia ortaya atıldı. Düşüşte.

Erhan Kuşkapan: Yedek kalecilerdendi. Ankara’dan Bugsaş’a kiralandı. Şimdi Pursaklarspor’da.

Gökhan Tokgöz: Gençlerbirliği’nde yıllarca birinci kaleciyken, Ankaraspor’da iki yıl yedek kaldı. Psikolojik travma geçirmiş olabilir, yan toplarda iyiyken şu an çok da üstün bir performans sergilemiyor. Gözden düştü.

Evren Özyiğit: Muğlaspor’un başarılı kalecilerinden Evren, Ankaraspor’da yedek kala kala Denizlispor’a gitti. Şu an yedek kalecilik hayatına orada devam ediyor.

Fabio Noronha: Ankaraspor’dan sonra Brezilya’nın yerel takımlarında top oynamaya çabalayan Fabio, fazla forma şansı bulamadı.

Sunay Zafer: Turgutlu’da futbol hayatına devam eden Sunay, bol gollü maçların öznesi konumunda.

Levent Yenigün: 30 Nisan 2005’teki Keçiörengücü – Arsin maçından beri kendisinden haber alınamıyor. Not: Kendisi, Keçiören kalecisiydi.

Kubilay Aydın: Beş gol yediği Yenikırşehirspor maçıyla Küçükköy forması altında 2008 yılında futbola veda etti.

Osman Çakır: Halen, Araklıspor formasıyla futbol oynamayı sürdürüyor. Spor Toto 3. Lig’de…

Not: Zaten Beşiktaş’ın Del Bosque zamanından beri düşüşte olan Ramazan Kurşunlu‘yu listeye dahil etmedim.

Not 2: Aynı zamanda Ankaraspor Dünya Kupası’na iki kaleci birden yollayarak ligimizde bir ilki başarmıştır.

Evet, ben 2000 yılına kadar indiğimde “laneti gördüm”. Bakalım bu lanet şu an Ankaragücü kalesini korumakta olan uzun sakatlık dönemi neticesiyle milli formayı da kaybetmiş Slovak oyuncu Senecky’i de vuracak mı?

Bekleyip görelim.

Anadolu’dan Futbol | 7 Kasım 2010