Geçtiğimiz hafta içi, sürpriz bir kararla tahliye edilen Fadıl Akgündüz; yeni girişimlerin müjdesini ayağının tozuyla verdi. Gündeme istinaden, Siirt’in 3 yıllık saadetini hatırlayalım mı biraz?

1999 yılında, Jet-Pa’nın sahibi olan Fadıl Akgündüz Siirtspor’u satın alıyor. Takımın adını Siirt Jet-Pa Spor yapıyor. DYP’nin Siirt milletvekili TakiddinYarayan’ı kulübün başkanlığına getirirken, dönemin en sükseli futbolcularından Oktay, Sergen ve Alpay’ı takıma kazandırıyor.

Akabinde 1999-2000 sezonunda Siirt Jet-Pa, tarihinde ilk kez Süper Lig’e yükseliyor, üstelik transfer ettiği Sergen ve Oktay’ı başka takımlara kiralayan; Alpay’ı ise Aston Villa’ya satan Siirt ekibi 2000-2001 sezonunda küme düşüyor.

Jet-Pa’nın iflası sonrası ise, bilindiği üzere Siirtspor’un ismi eskiye döndürüldü; kulüp ise alışageldik borçlu dönemlerini tekrar yaşamaya başladı.

2002 yılında, Takiddin Yarayan “borçsuz” devredeceği iddiasıyla yönetim kurulunda takımın başkanlığını Ömer Faruk Helvacıoğlu’na bıraktı. Sonra ne mi oldu?

Sergen Yalçın’dan gelmesi gereken 1 milyon dolar bonservis bedelinin kulüp kasasına girmediği ortaya çıktı. Nereye gitmişti? Bir iddiaya göre, Jet-Pa’nın avukatları ve Takiddin Yarayan arasında pay edilmişti.

İKİNCİ SİİRT SEFERİ

2009 yılında ise, Jet Fadıl bir kez daha şansını denedi. Siirtspor’u tekrar satın aldı, ilk imzayı da Alpay’a attırdı. Girişimci ruhunu, Kulüpler Birliği toplantısında konuşturdu. 2. ve 3. Lig’deki kulüplerin isim haklarına toplam 18 milyon lira ödemeyi vaat ettiyse de, bu vaadi Aziz Yıldırım tarafından reddedildi; bunu takiben dönemin TFF Başkanı Mahmut Özgener’den de ret cevabı geldi.

Bu reddediliş, Jet Fadıl’ı kamçılamış olacak ki Aziz Yıldırım ve Mahmut Özgener’i doğunun kalkınmasını engellemekle suçladı. Yetmedi! Aziz Yıldırım’a “silah tüccarı” yakıştırması yaparken, Mahmut Özgener’i ise İsrail güdümünde olmakla itham etti.

GÖLGE BAŞKAN TANJU ÇOLAK

Siirtspor’un Jet Fadıl’la yollarının tekrar kesişmesi; tanıdık bir ismi de sahalara sürdü: Tanju Çolak! Kulüp başkanı Tanju Çolak, teknik direktör ise kardeşi Yücel Çolak… Tanju Çolak’ın üstlendiği misyon neydi bilinmez ama çoğu deplasmanda şeref tribününde kavga çıkartan, hatta bir Beylerbeyi deplasmanında sahaya inip hakemden hesap soran bir başkan profili çizmişti. Bu agresifliği, Siirtspor’uplayoff’a taşıdıysa da iddialara göre akrabalarını yüksek maaşla çalıştırdığı, Siirtspor başkanlığını ‘Doğu yatırımı yapıyorum’ reklamıyla duyurduğu gibi sebeplerden ötürü kentten yeterli destek gelmemesine mukabil istifasını vermişti Tanju Çolak…

YORGAN GİTTİ, KAVGA BİTMEDİ

Tanju Çolak’ın Siirtspor’dan istifası, yeni bir kavganın başlangıcıydı. 2014 yılında Fadıl Akgündüz’e dava açan Tanju Çolak, 50-60 devremülk aldığı Caprice Gold projesinde mağdur edildiğini iddia etti. Kaybının 400-500 bin TL civarı olduğunu da sözlerine eklemişti Tanju Çolak.

SİİRTSPOR ŞİMDİ NEREDE?

Bu sorunun cevabı net. En son, 2015 yılında Bölgesel Amatör Lig’e yükselme maçında Kurtalanspor’a 6-0 yenilerek Süper Amatör’de yoluna devam etmek zorunda kaldı Siirtspor. O maçın bedeli de ağır oldu… Saha karıştı, 14 yaralıyla sonuçlanan arbedeler vuku buldu.

Neticede, 3 yıllık saadetin artçıları hâlâ sürüyor. Filler tepişiyor, çimen ezilmeyi geçti; çoraklaşıyor iyiden iyiye. Filler mi? Onlar için bir devremülk gider, bin devremülk gelir…

Evrensel Gazetesi | 2 Nisan 2017