2010 Model Derbi

* Ankara derbisi sıkıcı değildi.

* İlk on – on beş dakika Ankaragücü sadece pas yapınca maçın beş golle biteceğini düşündürten bir görüntüye sahip olduysa da, bilhassa yirmi beşinci dakikadan sonra Gençlerbirliği defanstan oyun kurmaya başladı. Başlayış o başlayış.

* Ankaragücü yıldızlar karması. Çabuk yoruluyorlar. Ki öyle de oldu. Gençlerbirliği ise takım halinde savunma – takım halinde hücum anlayışını oturtmaya çalıştığı için zorlandı bir hayli. Ama pozitif bir nokta olarak yorulmadı. Bal yapamayan arı görüntüsü ise ne yazık ki Ankara’nın iki takımında da ayyuka çıktı.

* Özgür Çek, Anadolu’nun Arda Turan’ı olmuş.

* Bilal Kısa’nın acilen Aykut-silin’e ihtiyacı var. Özgüveninin çok düşmüş olması muhtemel. Kanat bindirmelerde vücudunun cılızlığı çok negatif etki yaratıyor, futbol zekasıysa ben O’nu tanıdım tanıyalı sabit. Aykut Kocaman’ın Bilal Kısa sihri, Ümit Özat’ın takımında işlemiyor sanırım…

* Theo Weeks bir türlü inmeyen bir balon gibi; Ankaragücü’nün wonderkid’i olması an meselesi keza Souleymanou gibi Türkiye turu yapması da…

* Ümit Özat’ın Meye’yi hızlı olması nedeniyle kanata koyması tam bir taktik intihar oldu.

* Gençlerbirliği’nin takım oyunu muazzam. Defansın yer tutuşu ve orta sahanın mücadeleci tavrı ileri hatla buluşabilse Gençlerbirliği ilk beşe girer.

* Orhan Şam her sezon kendisini geliştiriyor. Bu sezon da kanat bindirmesi yapmayı öğrenmiş. 35 yaşında ikinci İbrahim Üzülmez olursa şaşmamak lazım.

* İbrahim Üzülmez demişken, geçen haftaki Hakan Arıkan pozisyonunun Serdar’ın başına gelmesi Serdar için çok kötü oldu evet ama Serdar kalede olsa Ankaragücü rahat üç gol bulurdu. Özkan ise gerçekten iyi bir kaleciymiş…

* Özden 41 numarasıyla, Kocaeli’den yolu geçen rakip kaleci Serdar’la iyi bir eşleşme oldu lakin yenildi…

* Gençlerbirliği’nde kafası yarılan bir defans oyuncusu vardı, doksan dakika boyunca kafa toplarına çıktı ve hatta son dakikalarda kafa golü bile buluyordu az kalsın. Thomas Doll’un maç sonrası “inancın zaferi” açıklamasının öznesi de bu oyuncuydu muhtemelen.

* Patiyo iyi niyetli bir topçu.

* Billy Mehmet gelecekte elimizden kaçan Türk asıllı yabancı oyuncu olabilir. Dikkat etmek lazım.

* Ümit Özat’lar, Thomas Doll’lar karşısında daima kaybetsin.

Anadolu’dan Futbol | 27 Eylül 2010